24.11. — 3.12.2023
Czym jest lekkość dla Ciebie?
Czy odczuwasz ją w ciele, w myślach?
Jak często masz do niej dostęp?
Zapraszamy na 3. edycję warsztatów rozwoju i zmiany „Inny/Inna to ja”.
W programie m.in. warsztaty rozwojowe inspirowane psychologią procesu, wspólny trening uważności dla dzieci i dorosłych, proces grupowy, warsztat automasażu oraz blackout poetry czyli kreatywne zabawy słowem i wierszem.
Wspólnie spróbujemy poczuć w sobie lekkość i otworzyć się na to co nowe i twórcze − zwolnić, zbliżyć się do siebie, wziąć na warsztat nasze potrzeby, oczekiwania, fantazje i świat wokół nas, który łatwy nie jest. Przyjrzymy się też opozycji lekkość/ciężkość i spróbujemy poczuć, czy za pragnieniem „lekkości” stoi autentyczna potrzeba, czy może „odrywanie się od ziemi” jest dla nas formą ucieczki przed problemami i światem?
Warsztaty (poza jednym on-line) odbywać się będą stacjonarnie w Akademii Psychologii Głębokiego Dialogu przy ul. Madalińskiego 89.
PROGRAM WARSZTATÓW
CZY ŻART MOŻE WSPOMAGAĆ ROZWÓJ I ZMIANĘ?
24.11 (pt.) 18.00-19.30
Spotkanie autorskie i dyskusja wokół książki Tomasza Teodorczyka „Psychoterapia pisana żartem”.
Wstęp wolny. Zapisy:
Czy terapeuta_ka może pozwolić sobie na używanie żartu w trakcie terapii? Na ile ludzką psychikę oraz jej problemy należy traktować z powagą i czy wyklucza to stosowanie dowcipu w sytuacji terapeutycznej? Czy do ciężkich życiowych problemów można podchodzić z lekkością? A może to właśnie zmiana podejścia do życia z ciężkiego na lekkie jest istotą psychoterapii?
Czy słusznie Ludwig Wittgenstein pisał, że:
„Poważna rozprawa filozoficzna mogłaby składać się z samych żartów.”
I czy rację miał Kłapouchy dając nam radę:
– Pamiętaj: co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?
Autor
Tomasz Teodorczyk – psychoterapeuta, superwizor i facylitator społeczny z wieloletnim stażem. Autor kilku książek literackich i kilku o psychoterapii. Niektóre z nich będzie można kupić podczas spotkania.
BLIŻEJ SIEBIE
Warsztat stacjonarny, 25.11 (sob.), 10.00-14.00
Czy to, jakie jesteśmy, jest naszym wyborem, czy może nasz styl bycia, decyzje, marzenia są wciąż wypadkową tego, w jakim świecie żyjemy (presji rodziny, tradycji, kultury), tego wszystkiego, co jest przez ten świat cenione i akceptowane?
W trakcie warsztatu zobaczysz, jak siebie – jako kobietę – traktujesz, jak do niej mówisz, jak o niej myślisz, na co jej pozwalasz, czy jesteś blisko niej, czy daleko. Będziesz mogła przyjrzeć się swojej kobiecości i związanym z tym emocjom, oczekiwaniom i stereotypom oraz dowiedzieć się, dlaczego w tym, co w sobie jako kobieta odrzucasz, tkwi właśnie twój potencjał na rozwój. Warsztat inspirowany psychologią procesu.
Prowadząca
Kinga Sochacka, certyfikowana trenerka Akademii POP i trenerka umiejętności psychospołecznych z zakresu psychologii pozytywnej w praktyce. Inicjatorka cyklu warsztatów rozwoju i zmiany „Inny/Inna to ja”. Animatorka kultury, prezeska Fundacji „Warszawa jest kobietą”.
KREATYWNE ZABAWY ZE SŁOWEM I WIERSZEM
25.11 (sob.) 15.00-18.00
Zapraszamy do zabawy słowem i twórczych poszukiwań swojego „wewnętrznego głosu” inspirowanych psychologią procesu. Lekko i bez nadmiernych oczekiwań 🙂 W bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni będziemy eksplorować naszą kreatywność poprzez głos, ruch, zmysły i wyobraźnię. Jeśli ciekawią Cię zakamarki własnej „duszy” i chcesz spróbować różnych form ekspresji – ten warsztat jest dla Ciebie. Spotkanie obejmie tworzenie wierszy techniką blackout poetry oraz poezji konkretnej. Nie trzeba mieć wcześniejszych doświadczeń artystycznych. Celem warsztatu jest spotkanie ze sobą i rozbudzenie twórczej energii, oraz inspiracja do dalszych działań 🙂
Prowadzące:
Anita Angowska, plastyczka, miłośniczka śpiewu, arteterapeutka, pedagożka, trenerka budowania społeczności i rozwiązywania konfliktów.
Agnieszka Garbolińska, antropolożka kulturowa, społeczniczka oraz certyfikowana trenerka Akademii POP. W latach 2020-2022 działała w Fundacji Głębokiej Demokracji wspierając aktywistów i aktywistki z grup mniejszościowych.
LEKKOŚĆ W TRZECH KOLORACH
Warsztat online: 25.11 (sob), 15.30-19.30.
Warsztat stacjonarny: 2.12 (sob.), 15.30-19.30
Żyjąc w pośpiechu i pewnym zmaganiu, czasem nie jest łatwo dostrzec co ciąży, co się aktualnie dzieje. Przydałaby się lekkość, tylko nie zawsze wiadomo jak do niej dotrzeć. Gdzie jest jej potencjał? Może jest coś czego nie dostrzegam? Może coś już się skończyło? Może to już czas, aby ruszyć dalej, z większą lekkością, przestrzenią i otwartością na siebie i otaczający świat?
Aby się spróbować określić na jakim etapie możesz być i potencjalnie znaleźć wskazówkę do dalszego kroku ku lekkości, skorzystać z mądrości cyklu – zapraszam do podróży inspirowanej trzema Boginiami:
- Białą, która przynosi do przestrzeni to co nowe i świeże
- Czerwoną, która odnajduje się w kreacji, lekkości w działaniu
- i Czarną, Tą która, domyka cykl gdy przychodzi na to czas; pomaga opaść temu co już nieaktualne, już nie służy.
Na warsztacie przyjrzymy się tym jakościom, poeksplorujemy osobiste doświadczenia w ćwiczeniach indywidualnych i w parach. Zapraszam do wspólnej podróży.
Prowadząca
Ula Habersack: liderka, facylitatorka, coach i agile coach, w procesie zmiany w kierunku integracji różnych podejść i doświadczeń; wspiera otwartość i szacunek wobec różnorodności; umysł ścisły z duszą humanistki: absolwentka AGH, WSAiB oraz Akademii POP.
JAK REALIZOWAĆ SWOJĄ PASJĘ?
Warsztat stacjonarny, 26.11 (niedz.) 11.00-15.00
Zapraszam do odkrywania różnorodności i bogactwa własnych doświadczeń, dążeń i zainteresowań, w oparciu o metody psychologii procesu. W naszym świecie wewnętrznym drzemią różne „inności”, zapomniane możliwości i potencjały. Spróbujemy je przywołać i rozbudzić. Podczas warsztatu sięgniemy po wewnętrzne zasoby z różnych momentów życia, a następnie odniesiemy je do aktualnych życiowych planów i potrzeb. Będzie lekko, z uśmiechem i energią, ale też twórczo i refleksyjnie.
Dla kogo? Dla kobiet, które są zainteresowane rozwojem swoich talentów oraz szukają nowych ścieżek rozwoju osobistego. Warsztat odbywa się w kameralnym, wspierającym gronie, i obejmuje dyskusje, prace w podgrupach oraz techniki kreatywne.
Prowadząca
Agnieszka Garbolińska, antropolożka kulturowa, społeczniczka oraz certyfikowana trenerka Akademii POP. W latach 2020-2022 działała w Fundacji Głębokiej Demokracji wspierając aktywistów i aktywistki z grup mniejszościowych.
CZY MOŻLIWA JEST LEKKOŚĆ W TRUDNYCH CZASACH?
Proces grupowy. 26.11(niedz.), 17.30-19.30
Czy trudne czasy i poważne problemy wykluczają lekkie podejście do tych kwestii? A może lekkie podejście w dzisiejszych czasach jest profanacją lub w najlepszym wypadku formą psychologicznego wyparcia? Albo tylko wynikiem naszych osobistych doświadczeń? Wiele osób uważa, że w czasie wojen, narastającej agresji, katastrofy klimatycznej i kryzysu ekonomicznego jedynie poważne, „ciężkie” podejście jest w stanie choć trochę nas zaktywizować i spowodować zmianę w zagrażającej nam sytuacji. Zapewne zależy to od definicji lekkości i filozofii życia, co znalazło swój wyraz w poruszającym, choć „lekkim” filmie o zagładzie Życie jest piękne Roberta Benigniego.
Zapraszamy wszystkie osoby bez względu na poglądy do debaty wokół „lekkiego” i „ciężkiego” podejścia do trudnych tematów.
Proces grupowy jest formą grupowego spotkania różnorodnych, często wykluczających się stanowisk dotyczących ważnych kwestii, opartym na głębokim dialogu pomiędzy stronami i odkrywaniu emocjonalnych warstw oraz osobistych przyczyn prezentowanych postaw. Celem spotkania jest głębsze zrozumienie poglądów „oponenta”, swoich własnych oraz stworzenie przestrzeni dla bardziej konstruktywnego dialogu między stronami konfliktu.
Prowadzenie:
Agnieszka Wróblewska – psychoterapeutka, superwizorka i trenerka, pracuje z organizacjami w sytuacjach zmian i kryzysów. Współzałożycielka Akademii Psychologii Głębokiego Dialogu.Udziela psychologicznego wsparcia aktywistkom i aktywistom w ramach współpracy z Fundacją RegenerAkcja.
Tomasz Teodorczyk – psychoterapeuta, superwizor i facylitator społeczny z wieloletnim stażem pracy. Współzałożyciel Akademii Psychologii Głębokiego Dialogu. Autor kilku książek literackich i kilku o psychoterapii.
LEKKOŚĆ RELACJI
Warsztat stacjonarny, 27.11(pn.), 18.00.-20.30
Co powoduje,że relacje (partnerskie, przyjacielskie, koleżeńskie) stają się „ciężkie”? Czy można zmienić klasyczną w naszej kulturze dynamikę relacji, która najczęściej przebiega od fascynacji drugą osobą do niezrozumienia, niespełnionych oczekiwań, rozczarowań i konfliktów? Jak odkryć, co „dociąża” relacje i nie pozwala poczuć się z innymi „lekko”?
Podczas warsztatu spróbujemy w lekki, kreatywny sposób wyjść poza społeczne i osobiste stereotypy relacji i rozpoznać przekonania które nas przed tym powstrzymują.
Uwaga: z racji na warsztatowy charakter zajęć i ograniczony czas, nie będzie przestrzeni na zajmowanie się przemocowymi relacjami.
Prowadząca
Agnieszka Wróblewska – psychoterapeutka, superwizorka i trenerka, pracuje z organizacjami w sytuacjach zmian i kryzysów. Współzałożycielka Akademii Psychologii Głębokiego Dialogu.Udziela psychologicznego wsparcia aktywistkom i aktywistom w ramach współpracy z Fundacją RegenerAkcja.
WSPÓŁ-BYCIE CZYLI UWAŻNE SPOTKANIE MAŁYCH I DUŻYCH!
Warsztat dla dorosłych z dziećmi (od 6 lat). 2.12 (sob.), 11.00-13.00
Opłata: 40 zł od osoby. Zapisy:
Spotkanie ze Sobą. Spotkanie z Innymi. Spotkanie Dzieci z Dorosłymi! Zapraszam dzieci i ich opiekunów na wspólny trening uważności podczas którego będziemy się bawić się ćwicząc nasze „mięśnie uwagi”. Dzieci są ze swojej natury bardzo uważnymi obserwatorami świata, tyle, że zazwyczaj nie mają wyboru, w którą stronę ich uwaga powędruje. Przeważnie jest tak, że wszystko ich woła i interesuje jednocześnie. Trening uważności daje im wybór i uczy dzieci koncentracji na tym co robią w danej chwili, np. na rysowaniu czy nauce. Podczas warsztatu zarówno dzieci jaki i dorośli będą ćwiczyć zmysły, bawić się dźwiękami i ruszać na różne sposoby. We wspólnej zabawie będziemy uczyć się kontaktu ze sobą, życzliwości dla siebie i innego oraz wspólnego, powolnego, bycia w grupie. Na koniec usiądziemy razem w kręgu, tak jak ludzie siadali od najdawniejszych czasów. I może coś – lekkiego! – uważnie spałaszujemy?
Prowadząca
Maria Rózga, trenerka uważności dzieci i młodzieży wg metody Eline Snel, edukatorka, certyfikowana trenerka Akademii POP. Tworzy i prowadzi warsztaty pod szyldem Uważnej Ścieżki, Ścieżki Uważnej Żabki oraz Latającej Akademii Samorozwoju LAS. Do swojej pracy włącza głęboką ekologię, inspiracje etnologiczne, śpiew, rozmowy i zabawy w kręgu oraz techniki uważności. Mama dwójki dzieci.
W POSZUKIWANIU LEKKOŚCI W CIELE
Warsztat automasażu. Stacjonarny. 3.12 (niedz.) 10:30 – 13:30
Lekkość to stan, który kojarzy się z wolnością ciała i umysłu. Jeśli czujesz, że Twoje ciało jest ciężkie od napięć i z tego powodu głowa nie może odetchnąć – ten warsztat jest dla Ciebie. Nie musisz znać się na masażu, nie są potrzebne żadne doświadczenia w tym temacie. W trakcie warsztatu nauczymy się kilku podstawowych technik automasażu, niezawodnej samopomocy. Często moi klienci po masażu mówią „czuję się jakbyś mi zdjęła z pleców ciężki plecak” i my spróbujemy pozbyć się tych wszystkich bagaży, które odbierają nam lekkość.
Podczas warsztatu będziesz mogła/mógł doświadczyć również lekkości płynącej z masażu dźwiękiem. Będą nam towarzyszyły dzwonki koshi i misy tybetańskie.
Prowadząca
Paulina Stołecka, dyplomowana masażystka. Instruktorka prowadząca kursy masażu, aktualnie w Akademii Medica Spa. Założycielka Balance Academy (in progress :)). Certyfikowana trenerka Akademii Głębokiego Dialogu.
MIĘKKO, LEKKO, ŁAGODNIE
Warsztat stacjonarny. 3.12 (niedz.) 15:00 – 19:00
Lekkość, łagodność, wrażliwość to cechy, od których często najłatwiej nam się odciąć i do których trudno może być nam później wrócić. Powody dla których odgradzamy się od nich, mogą być różne, np. odcięliśmy się aby być silne, dać sobie radę, nie zwariować, zyskać akceptację czy miłość i teraz zwyczajnie nie potrafimy już inaczej.
Może jest tak, że teraz właśnie brakuje Ci tych cech w twoim codziennym życiu ( np. w relacjach, w pracy, w wolnym czasie).
Jeśli chciałabyś przypomnieć sobie jak to jest − bez lęku – poczuć w sobie miękkości i lekkości (zamiast znużenia, ciężaru czy sztywności) i stać się bardziej czułą, łagodną dla siebie i świata wokół, który łatwy nie jest – ten warsztat jest dla ciebie. Będziemy pracować głową i ciałem, indywidualnie, w parach i w grupie.
Prowadząca
Kinga Sochacka, certyfikowana trenerka Akademii POP i trenerka umiejętności psychospołecznych z zakresu psychologii pozytywnej w praktyce. Inicjatorka cyklu warsztatów rozwoju i zmiany „Inny/Inna to ja”. Animatorka kultury, prezeska Fundacji „Warszawa jest kobietą”.
16 komentarzy