ZGROMADZENIA. Sztuka wspólnoty.
Organizator: Nowy Teatr | Partner: Teatr Dramatyczny
7 października, piątek, godz. 17.30 – do czasu uchwalenia i spisania poprawek do konstytucji
Kuratorzy festiwalu: Michał Zadara, Eliza Durka.
Marszałek Parlamentu: politolog dr Daniel Przastek, INP UW.
Facylitatorzy: Agnieszka Wróblewska, Tomasz Teodorczyk.
Miejsce: Duża Scena Teatru Dramatycznego.
Zgłoszenia:
Parlament Zwykłych Ludzi na FB
Do udziału w obradach parlamentu może się zgłosić każdy (nie trzeba mieć nawet wieku wyborczego:), wystarczy wysłać maila na adres: i wypełnić formularz. Maksymalna liczba uczestników 250 osób, przy uwzględnieniu parytetów (m.in. wiek, płeć).
Wydarzenie rozpocznie się procesem grupowym, którego celem będzie rozpoznanie stanowisk i frakcji w Zgromadzeniu oraz głównych polaryzacji wśród uczestników.
Kolejnym etapem będzie uchwalenie preambuły i jednej poprawki do konstytucji.
Nad całością obrad parlamentarnych będzie czuwał Marszałek Zgromadzenia dr Daniel Przastek.
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PARLAMENCIE
Weź udział w Parlamencie Zwykłych Ludzi – artystyczno-społecznym wydarzeniu przywołującym doświadczenie greckiej agory.
Przez sześć godzin, w piątkowy wieczór, od 17.30 aż do północy, grupa nie znających się wcześniej ludzi, której możesz być częścią, stworzy tymczasową wspólnotę na wzór parlamentu. Celem naszych obrad będzie wspólne przedyskutowanie i przegłosowanie poprawki do polskiej konstytucji. Z jedną różnicą – zanim, jako parlamentarzyści, zaczniemy swoje prace, przejdziemy proces grupowy, który przeprowadzą wykwalifikowani trenerzy psychologii zorientowanej na proces. Chcemy na samym wstępie przełamać napięcia, blokady i konflikty, by móc w bezpiecznej dla siebie i innych przestrzeni wyrażać zarówno swoje opinie, jak i emocje. Dzięki temu, będziemy ze sobą rozmawiać, a nie – jak politycy – tylko na siebie krzyczeć.
Polityka jest sztuką. Podczas PZL będziemy doświadczali polityki jako przestrzeni, w której możemy formułować, rozpoznawać i dogadywać granice naszej przynależności społecznej. Będziemy się też spierać, podważać swoje racje, czy je unieważniać. Skoro politycy ciągle chcą zmienić ustrój, to my – zwykli ludzie – też możemy. Napiszmy razem dokument, który usprawni działanie naszego państwa – to właśnie jest cel Parlamentu Zwykłych Ludzi.
Dołącz do nas! Zgłoś się do udziału w obradach Parlamentu (wysyłając maila „biorę udział” na ). Zabierz głos, wysłuchaj innych. Zaangażuj się. Sprawdź się jako polityk, aktor i performer w jednym.
Parlament zwykłych ludzi odbędzie się w ramach festiwalu sztuki wspólnoty ZGROMADZENIA w Teatrze Dramatycznym.