Proces grupowy jest procedurą pracy z dużymi grupami, której celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla wyrażenia wszystkich opinii i emocji w danej grupie, doprowadzenie do interakcji pomiędzy nimi oraz przekształcanie napięć i konfliktów w celu stworzenia poczucia społeczności w duchu głębokiej demokracji.
Niezależnie od poglądów, które każdy prezentuje grupa składa się z określonych ról, pozycji w grupie, które  są czymś więcej niż osoby i wymagają by wiele osób wyrażało różne jej aspekty. Grupa rozwija się tworząc poczucie wspólnoty poprzez interakcje pomiędzy nimi. Jednak każdy jest czymś więcej niż tylko jedna rolą, dlatego w trakcie procesu grupowego  zachęcamy do zmieniania ról.

Może się okazać, że każdy odkryje w sobie kawałek KAŻDEJ roli obecnej w polu grupy oznaczałoby to, że nasz oponent/tka jest równocześnie aspektem nas samych.

Ważnym elementem procesu grupowego jest również wyrażanie emocji związanych z danym stanowiskiem, szczególnie trudne może być wyrażanie zranienia, złości, bezradności czy strachu.

Proces grupowy może być czasem spokojną merytoryczną debatą, czasem może stać się głośny i emocjonalny, by po chwili przejść w wyrażanie osobistych poruszających doświadczeń lub w medytacyjną refleksję na temat danego zagadnienia.

 

NAJBLIŻSZY PROCES GRUPOWY

temat “Greta, ja i klimat – aktywizm społeczny czy dialog?” 2.02.2020 godz. 17-19.

Facylitatorzy: Agnieszka Wróblewska i Tomasz Teodorczyk

Organizator: Fundacja Forum Kontrastów, szczegóły wydarzenia na Fb.

 

PROCESY, KTÓRE ODBYWAŁY SIĘ W ZESZŁYM ROKU

W ramach TYGODNIA RÓWNOŚCI organizowanego przy PARADZIE RÓWNOŚCI w Warszawie Fundacja Forum Kontrastów zaprasza na proces grupowy, który odbędzie się 10 czerwca 2019, niedziela, godz. 17-19.30.

temat “Polska różnorodność – utopia czy kierunek rozwoju”

Szeroko pojęta różnorodność staje się coraz bardziej oczywistym faktem w naszym społeczeństwie. Niemniej jednak wciąż budzi wielorakie, często skrajne emocje.

Przedmiotem spotkania jest pytanie, na ile różnorodność w Polsce traktujemy jako wzbogacający wszystkich kierunek rozwoju, a na ile uważamy ją za utopię, niemożliwy do spełnienia postulat.

temat: “Polska podzielona”

…………………

Istnieje możliwość przeprowadzenia procesu grupowego w organizacji, społeczności, instytucji, w których jest napięta atmosfera, konflikty lub które przeszły trudne zmiany lub stoją przed takimi zmianami.